Tirsdagstema – Rundvisning De tidlige forbindelser
Odsherreds Kunstmuseum
Rødhøj 11, 4550 Asnæs
Tirsdagstema med Odsherreds Kunstmuseum. På udvalgte tirsdage i 2025 tilbyder museet rundvisning med et særligt fokus i den permanente ophængning
Beskrivelse
Tirsdagstema med Odsherreds Kunstmuseum. På udvalgte tirsdage i 2025 tilbyder museet rundvisning med et særligt fokus i den permanente ophængning.
Temaet for denne tirsdag er Fra akademitiden til kolonitiden, de tidlige forbindelser.
Flere af Odsherredsmalerne kendte hinanden fra deres elevtid på Kunstakademiet i København, hvor de studerede under maler og professor Aksel Jørgensen og hans kollegaer.
Gruppens fokus på en kunstnerisk og politisk fornyelse fik sin spirende start allerede i akademitiden.
Hør om Odsherredsmalernes tidlige forbindelser fra akademiet til Corner til kolonien i Odsherred og deres fokus på at skabe en selvforklarende og umiddelbar kunst, som kunne nå bredt ud.
Vær sikker på en plads og køb billet på forhånd. Resterende billetter er til salg i døren.
Pris:
Ikke medlem af MVE museumsforening 125 kr.
Medlem f MVE museumsforening 50 kr.
4. november kl. 15.30-16.30 - Kunstnerkolonier på kryds og tværs.
25. november kl. 15.30-16.30 - De kvindelige Odsherredsmalere.