Carmen Curlers – Iscenesat
Kalundborg Museum
Adelgade 23, 4400 Kalundborg
Carmen Curlers fra Kalundborg har reddet mange kvinder fra en dårlig hårdag. Hør den utrolige historie bag det supermoderne produkt og se udstillingen.
Beskrivelse
I 1963 blev Carmen Curlers sat i produktion på en fabrik i Kalundborg. De næste år blev byen og oplandet støvsuget for arbejdskraft, for Carmen Curlers var blevet et verdenshit. Hør den utrolige historie om en lokal virksomhed, der var supermoderne og også havde sine opgang- og nedgangstider, indtil den lukkede helt i 1990.
Få den korte version af historien om Carmen Curlers og en intro til udstillingen Carmen Curlers – iscenesat.
Der serveres kaffe/the og kage under introen, hvor gæsterne er velkomne til at bidrage med egne erindringer om Carmen Curlers. Bagefter er der adgang til at se udstillingen på egen hånd.