Byvandring – Holbæk under besættelsen
Holbæk Museum • Mødested ved Kasernevej 77
Kassernevej 77, 4300 Holbæk
Kom med på en spændende byvandring, hvor vi stopper ved steder i Holbæk, hvor der er sket noget helt særligt – for eksempel kasernen, kirkegården og Klosterstræde.
Beskrivelse
Vi begynder ved Kasernen – her fik soldaterne at vide, at de skulle sove med tøjet op og geværet i nærheden, da man vidste at tyskerne var på vej!
Bag Kasernen skal vi høre lidt om det store våbenlager, som man fik travlt med at rydde, da tyskerne kom. Men nogle våben var allerede forsvundet…
Vi kommer også forbi kirkegården, hvor der ligger tyske soldater side om side med engelske piloter, der blev skudt ned. I det yderste hjørne ligger også 74 tyske civile flygtninge – mange af dem er helt små børn. Her gemmer sig barske historier.
Vi stopper også ved stedet, hvor en stikker blev brutalt likvideret, og vi skal høre den mystiske historie om den unge kvinde Åse, der blev skudt ned på klos hold i strandparken.
I Klosterstræde ligger to huse næsten side om side. Afstanden mellem dem er få skridt, men under besættelsen var afstanden uendelig meget større. Her boede modstandsfolk og nazi-støtter side om side.
Endelig ender vi ved Havnen, hvor vi skal høre om de mange jøder, der blev hjulpet til Sverige. De blev sejlet med to fiskerkutter fra Holbæk Havn.
Turen er desværre ikke velegnet for gangbesværede.
Det er nødvendigt at købe billet på forhånd.
Mødested: Kasernevej 77, 4300 Holbæk